Výdavky na štúdium dieťaťa sa môžu v rodinách líšiť, nakoľko deti navštevujú rôzne školy, krúžky, majú rozdielne športové aktivity, umelecké školy alebo iné záujmy.

  • Prečo uvažovať o investovaní ? 

    Či už je to trend klesajúcej miery náhrady v dôchodkovom veku, budovanie finančnej rezervy, predčasné splatenie hypotéky, sporenie pre deti alebo budovanie majetku, ukážeme vám tie najefektívnejšie a najbezpečnejšie nástroje ako tieto ciele dosiahnuť.

  • Aká je minimálna suma pravidelného investovania ?


    Na to, aby ste mohli začať investovať, je potrebné si každý deň odložiť aspoň 1€, čo po sčítaní činí mesačnú platbu 30€. Investovať však už môžte od 15 eur mesačne.

Narodenie a výhova dieťaťa zahŕňa nemalé finančné výdavky. Pri správnom manažovaní osobných financií sa vieme na tieto výdavky pripraviť a investované úspory použiť na štúdium dieťaťa alebo jeho štart do života.

Aké výdavky so sebou prináša narodenie dieťaťa ?

Máte predstavu aké finančné výdavky pre nás znamená narodenie dieťaťa? Táto krásna životná etapa so sebou prináša jednorazové, aj pravidelné výdavky. Či už sú to výdavky spojené priamo s narodením dieťaťa, alebo neskôr výdavky na štúdium základnej, strednej alebo vysokej škole. V prípade novonarodených detí sa väčšina rodín pripravuje vopred, aj s pomocou rodiny a známych. Čerství rodičia môžu spočiatku rátať aj s podporou štátu, no zároveň by si mali pripravovať zdroje aj pre neskorší život dieťaťa.

Koľko stojí štúdium v priemere ?

Výdavky na štúdium dieťaťa sa môžu v rodinách líšiť, nakoľko deti navštevujú rôzne školy, krúžky, majú rozdielne športové aktivity, umelecké školy alebo iné záujmy. Väčšina rodín dokáže vykryť tieto náklady z bežného príjmu, avšak dá sa s nimi rátať už vopred. Nízkou mesačnou splátkou z vlastných zdrojov spolu s prídavkom na dieťa od štátu sa môžeme na tieto výdavky v budúcnosti lepšie pripraviť. Alebo pripraviť deťom peknú sumu pre štart do života.

Čo odporúčam ?

Zainvestujte prídavok na dieťa

Prídavok na dieťa je štátna sociálna dávka, ktorú mesačne vypláca Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Je určený na výchovu a výživu nezaopatreného dieťaťa. Nárok trvá najviac do dovŕšenia 25 rokov veku. Aktuálna výška prídavku je 24,95 eur mesačne (od januára 2020). Ak budete tento štátny príspevok pravidelne investovať po dobu 25 rokov môžete dieťa vybaviť do života peknou sumou, takmer s nulovými mesačnými nákladmi.

Sporme my, ale učme to aj naše deti

Je samozrejmé, že myslíme na budúcnosť našich detí a chceme ich zabezpečiť. Dôležitejšie však je viesť naše deti k rovnakým zvykom – naučiť ich, aby si vážili peniaze, vedeli šetriť, odkladať ich a prípadne financie, ktoré dostanú od starých rodičov či nás, správne investovať.

Stretnime sa osobne alebo online a pomôžeme vám pripraviť bezplatnú finančnú analýzu.

Chcem sa stretnúť

Chcem sa stretnúť

Získajte viac informácií. Stačí nám len zopár údajov.
Kliknutím na tlačidlo "Odoslať" súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naši partneri na investovanie


blog

Súvisiace články

Investovanie

Výhody investovania do ETF v porovnaní so „stock pickingom“

16.10.2023

Investovanie

Oplatí sa sporenie od Prima banky s 5% úrokom?

07.09.2023

Investovanie

Chceš zbohatnúť? Investuj!

23.02.2023