Viac ako 75% Slovákov považuje úspory za dôležité a chcú si odkladať minimálne takú sumu ako doposiaľ. Avšak až 20%, teda jedna pätina rodín v dnešnej dobe nemá vytvorenú žiadnu finančnú rezervu.

Tvorba rezervy je tretím a kľúčovým krokom pre ochranu a vytváranie vyššieho klientského majetku.

Prečo tvoriť rezervu ak som ešte nezačal ?

Viac ako 75% Slovákov považuje úspory za dôležité a chcú si odkladať minimálne takú sumu ako doposiaľ. Avšak až 20%, teda jedna pätina rodín v dnešnej dobe nemá vytvorenú žiadnu finančnú rezervu. Vyššiu finančnú rezervu si chce vytvárať viac ako 84% ľudí a 72% ľudí zvažuje hľadať viac zdrojov príjmu. Problém s rezervou zažilo aspoň raz v živote 7 z 10 ľudí. Väčšina ľudí, až 58%, je v ťažších časoch aktívna a rozmýšľa ako peniaze zarobiť. Zvyšok ľudí je pasívny a čaká až sa situácia zmení.

Aký úrok je dostatočný ?

Pri strednodobej rezerve nie je úrok všetko. Musíme dbať aj na to, aby sme sa vedeli k peniazom dostať, keď ich budeme potrebovať. Hovoríme teda o likvidite. Pri produktoch, keď sa vieme dostať k peniazom prakticky kedykoľvek, sa úrok pohybuje od 0,1 % p. a. do 5 % p. a. Na výber máme bankové sporenia, termínované vklady, dlhopisové a realitné fondy. Ak zohľadníme bezpečnosť, likviditu a výnos, najlepšie vychádza realitný fond. Priemerný výnos na realitných fondoch za posledné roky sa pohybuje na úrovni 4 – 5 % p.a. Nie je realitný fond ako realitný !

Porovnanie výnosu – bežný účet vs. realitný fond

V grafe nižšie vidíme vývoj investícií pri vklade 10 000 eur na 10 rokov pri úročení 3 % p. a. Ak by sme tieto peniaze vložili do realitného fondu, za celý čas by sme zarobili na úrokoch vyše 3 000 eur.

Ak by sme peniaze vložili na termínovaný alebo sporiaci účet s úrokom 0,5 % p. a., zhodnotenie by bolo na úrovni 413,25 eura.

Nie je realitný fond ako realitný fond

Na Slovensku evidujeme viacero realitných fondov. Niektoré majú v názve slovo „realitný“, no peniaze sa neinvestujú do nehnuteľností, ale do stavebných spoločností. Ide teda o akciový fond a jeho výnos nie je zväčša stabilný, respektíve jeho hodnota kolíše. V tom prípade nie je teda vhodný na strednodobú rezervu, keďže pri týchto fondoch musíme pripustiť vyššie riziko a nižšiu likviditu, čo je neprípustné pri strednodobej rezerve.

Prečo realitný fond ?

Realitný fond odporúčame z viacerých dôvodov. Odoláva dianiu na akciových trhoch, to znamená, že má stabilný výnos. Kedykoľvek môžeme požiadať o vyplatenie podielových listov, zvyčajne bez výstupného poplatku. Vývoj svojich investícií môžeme sledovať online a čistý výnos je viac ako 3,5 % p.a..

Stretnime sa osobne alebo online a pomôžeme vám pripraviť bezplatnú finančnú analýzu.

Chcem sa stretnúť

Chcem sa stretnúť

Získajte viac informácií. Stačí nám len zopár údajov.
Kliknutím na tlačidlo "odoslať" súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naši partneri na investovanie


Po kliknutí na tlačidlo OK vyjadrujete súhlas s použitím cookies na tejto stránke.
Ochrana osobných údajov

OK