Viac ako 75% Slovákov považuje úspory za dôležité a chcú si odkladať minimálne takú sumu ako doposiaľ. Avšak až 20%, teda jedna pätina rodín v dnešnej dobe nemá vytvorenú žiadnu finančnú rezervu.

  • Prečo uvažovať o investovaní ? 

    Či už je to trend klesajúcej miery náhrady v dôchodkovom veku, budovanie finančnej rezervy, predčasné splatenie hypotéky, sporenie pre deti alebo budovanie majetku, ukážeme vám tie najefektívnejšie a najbezpečnejšie nástroje ako tieto ciele dosiahnuť.

  • Aká je minimálna suma pravidelného investovania ?


    Na to, aby ste mohli začať investovať, je potrebné si každý deň odložiť aspoň 1€, čo po sčítaní činí mesačnú platbu 30€. Investovať však už môžte od 15 eur mesačne.

Tvorba rezervy je tretím a kľúčovým krokom pre ochranu a vytváranie vyššieho klientského majetku.

Prečo tvoriť rezervu ak som ešte nezačal ?

Viac ako 75% Slovákov považuje úspory za dôležité a chcú si odkladať minimálne takú sumu ako doposiaľ. Avšak až 20%, teda jedna pätina rodín v dnešnej dobe nemá vytvorenú žiadnu finančnú rezervu. Vyššiu finančnú rezervu si chce vytvárať viac ako 84% ľudí a 72% ľudí zvažuje hľadať viac zdrojov príjmu. Problém s rezervou zažilo aspoň raz v živote 7 z 10 ľudí. Väčšina ľudí, až 58%, je v ťažších časoch aktívna a rozmýšľa ako peniaze zarobiť. Zvyšok ľudí je pasívny a čaká až sa situácia zmení.

Aký úrok je dostatočný ?

Pri strednodobej rezerve úrok nie je všetko. Je dôležité dbať aj na to, aby finačné prostriedky boli dostupné ihneď. Hovoríme teda o likvidite. Pri produktoch, keď sa vieme dostať k peniazom prakticky kedykoľvek, sa úrok pohybuje od 0,1 % p. a. do 5 % p. a. Na výber sú bankové sporenia, termínované vklady, dlhopisové a realitné fondy. Pri zohľadnení bezpečnosti, likvidity a výnose, je najvýhodnejšie investovať do realitného fondu. Priemerný výnos na realitných fondoch za posledné roky sa pohybuje na úrovni 4 – 5 % p.a. Nie je však realitný fond ako realitný fond!

Porovnanie výnosu – bežný účet vs. realitný fond

V grafe nižšie vidíme vývoj investícií pri vklade 10 000 eur na 10 rokov pri úročení 3 % p. a. Ak by sa tieto peniaze vložili do realitného fondu, za celý čas by na úrokoch zarobili vyše 3 000 eur.

Ak by sa peniaze vložili na termínovaný alebo sporiaci účet s úrokom 0,5 % p. a., zhodnotenie by bolo na úrovni 413,25 eura.

Nie je realitný fond ako realitný fond

Na Slovensku existuje viacero realitných fondov. Niektoré majú v názve slovo „realitný“, no peniaze sa neinvestujú do nehnuteľností, ale do stavebných spoločností. Ide teda o akciový fond a jeho výnos je zväčša nestabilný, respektíve jeho hodnota kolíše. Preto nie je vhodný na strednodobú rezervu, keďže pri týchto fondoch sa pripúšťa vyššie riziko a nižšia likvidita, čo je neprípustné pri strednodobej rezerve.

Prečo realitný fond ?

Realitný fond odporúčame z viacerých dôvodov. Odoláva dianiu na akciových trhoch, to znamená, že má stabilný výnos. Kedykoľvek sa dá požiadať o vyplatenie podielových listov, zvyčajne bez výstupného poplatku. Vývoj investícií sa môže sledovať online a čistý výnos je viac ako 3,5 % p.a..

Stretnime sa osobne alebo online a pomôžeme vám pripraviť bezplatnú finančnú analýzu.

Chcem sa stretnúť

Chcem sa stretnúť

Získajte viac informácií. Stačí nám len zopár údajov.
Kliknutím na tlačidlo "Odoslať" súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naši partneri na investovanie


blog

Súvisiace články

Investovanie

Výhody investovania do ETF v porovnaní so „stock pickingom“

Juraj Špes

Juraj Špes 16.10.2023

Investovanie

Oplatí sa sporenie od Prima banky s 5% úrokom?

Juraj Živický

Juraj Živický 07.09.2023

Investovanie

Chceš zbohatnúť? Investuj!

Juraj Živický

Juraj Živický 23.02.2023